Co děláme

Ať děláme, co děláme, bolístku Vám pofoukáme

 

 

Přesto, že i bez zubů se dá žít celkem spokojeně, tak se zuby je to fakt příjemnější a komfortnější. Nevěříte-li, zeptejte se svých rodičů, babiček či dědečků. Abychom našim vrtačkám umožnili chvíli oddechu (dle zákoníku práce má každý po pěti odpracovaných hodinách nárok na pauzu), klademe důraz na PREVENCI. Přistihneme-li ve Vašem zoubku, přes naši i Vaši snahu kaz, preferujeme vždy ošetření vedoucí k zachování vlastních zubů- KONZERVATIVNÍ, ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE. Pokud je však Váš chrup obdařen absencí některých výtečníků, tzv. zubů výletníků a budete-li chtít, tak i bez genetického klonování Vám je nahradíme jejich dvojníky- PROTETICKÁ STOMATOLOGIE. Jen tak na okraj, zuby mají tři funkce- 1.FONAČNÍ- umožňují nám vyslovovat některá písmenka (ať už budete někomu vyznávat své city, nebo jinému nadávat a budete-li u toho nepatřičně šišlat, nesplní Vaše snažení patrně svůj účel- i když kdo ví???) 2.ALIMENTÁRNÍ- umožňují  nám ukusovat a rozmělňovat potravu (i když kdo z nás nemá doma nůž, vidličku a mixér), 3.ESTETICKOU- umožňují nám, že vypadáme jako lidé a ne jako pohádkové bytosti (viz Baba Jaga z legendárního Mrazíka). Shodneme-li se na tom, že mít zdravé zuby je normální, říkáme tím zároveň, že nemít zuby normální není. V našich ordinacích se lékaři společně s hygienistkou, sestřičkami a laboratoří snaží zuby našich pacientů- klientů, správně opravit a ve spolupráci s nimi samotnými o zuby dále pečovat, aby zdravé vydržely co nejdéle. A co vy, jste či chcete být normální?

PREVENCE
je prokázáno, že preventivní opatření jsou vždy jednodušší a levnější, než oprava vzniklých škod- tzv. hašení požárů. Příjmeme-li odpovídající protipovodňová opratření, povodně nás neutopí. Vyměníme-li včas olej v motoru auta, motor se nezadře. Budeme-li správně čistit zuby a chodit dvakrát ročně na preventivní prohlídky, omezíme vznik zubního kazu a vyhneme se kazu hlubokému a zánětu dásní.

KONZERVATIVNÍ-ZÁCHOVNÁ STOMATOLOGIE
když už přes všechna preventivní opatření kaz vznikne (ale spíše proto, že preventivní opatření nebyla dostatečně pečlivě prováděna), jsme schopni zubu vyplní- plombou navrátit původní tvar, velikost, barvu i funkci. Pokud však nepořádník příjde v době, kdy ho zub bolí, bývá nutné tzv. ENDODONTICKÉ OŠETŘENÍ, tzn. vytáhnout zanícený nerv a ošetřit zubní kanálek. Ani to není problém, jen je to podstatně složitější.

ESTETIKA A BĚLENÍ
pomocí našich moderních materiálů a pracovních postupů však umíme nejen poškozené zuby opravit, ale dovedeme i zdravé zuby ještě „vylepšit“. Dovedeme je změnit tvarově, dovedeme změnit jejich postavení (upravit rotaci či sklon), ale i barvu- bělení zubů.

DĚTSKÁ STOMATOLOGIE
zásadně nesouhlasíme s názorem, že dětské zoubky se spravovat nemusí, protože stejně vypadnou a budou nahrazeny zuby „dospěláckými“. Za stav chrupu dítěte je zodpovědný jeho rodič, proto už budoucím maminkám vysvětlujeme, že kolem dovršení prvního roku dítěte je vhodné navštívit stomatologa. Při pravidelných kontrolách sledujeme nejen jednotlivé zuby, ale i chrup jako celek a děti s ortodontickými vadami odesíláme včas ke specialistům.

PARODONTOLOGIE
zubní plak a zubní kámen jsou nejčastější příčinou vzniku zánětu dásní (gingivitis) a následně i kosti (parodontitis). Rozsáhlými a opakovanými studiemi bylo prokázáno, že lidé s parodontologickými onemocněními se dožívají kratšího věku, trpí chorobami zažívacího traktu, oběhové soustavy a srdce. My lékaři i hygienistka věnujeme velkou pozornost úrovni hygieny a odstraňujeme pravidelně zubní kámen. U menších defektů kosti provádíme tzv. augmentaci- nahrazování kosti.

PROTETIKA
každý jednotlivý zub má v celku, který se nazývá chrup nezastupitelnou úlohu. Proto je vhodné, aby byl chrup kompletní. Bez zubů šťavnatý steak jen stěží vychutnáte, na své okolí sice mile šišláte a leckteré dítě svým úsměvem i vystrašíte, ale ruku na srdce, opravdu to tak chcete?

 

Created by D3Soft s.r.o. © 2012